Aynı Anda SSK ve Bağ-Kur Kapsamında Sigortalı Olunabilir Mi?

Aynı Anda SSK ve Bağ-Kur Kapsamında Sigortalı Olunabilir Mi?

6110 sayılı kanunun düzenlenmesiyle beraber çalışan SSK prim günü ödenirken aynı anda Bağ-Kur kapsamında sigortalı olabilecek.Düzenlemeden önce sadece bir sigorta koluna bağlı çalışma şartı vardı.Düzenlemeyle aynı anda hem SSK hem Bağ-Kur a Prim ödenecek ve emekli olunması halinde yüksek maaş alınabilecek.

Bu uygulamayla çifte emeklilik gibi bir durum söz konusu değil.Primlerin yüksek yatırılmış olup emekli aylığının yüksek alınmasına dair bir uygulamadır.

Emeklilik hesaplamasında iki tarafa ödenen primler göz önünde tutulacak.Tavan prim tutarını geçmemek kaydıyla yüksek prim neticesinde yüksek maaş alabilecek.

Düzenlemeden önce SSK lı çalışan Bağ-Kur lu olamıyor.BAğ-Kur lu çalışanda aynı şekilde Bağ-Kur ile bağını koparmadan SSK lı sayılmıyordu.

Burada şunu belirtmek lazım;Kendi iş yerinde SSK lı olarak çalışırsa bu sayılmayacak.Başka bir işte SSK lı çalışıyor olması lazım.SSK lı olarak çalıştığını belgelese dahi Bağ-Kur geçerli sayılacaktır.

Hizmetlerin Çakışması Halinde İzlenecek Yol;

SSK ile Bağ-Kur Çakışması halinde SSk geçerli sayılacak.

Düzenlemeden önceki yasaya göre SSK ve Bağ-Kur Çakışması halinde önce başlatılan sigorta geçerli sayılıyor idi.Bu da Bağ-Kur önce başlamış ise düşük maaş demekti.Yeni düzenlemeyle hal değişti.

Konular