Takvim Eğitim

İstirahat Raporları

Analık Sigortasından Düzenlenen İstirahat Raporlarında Onay Şartı Aranmayacak

Analık sigortasından düzenlenen istirahat raporlarında bugünden itibaren onay şartı aranmayacak.

Analık sigortasından düzenlenen istirahat raporlarında bugünden itibaren onay şartı aranmayacak.

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı'nın Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliğinde Değişiklik Resmi Gazete'de yayımlandı. Yönetmelik ile 12 Mayıs 2010 tarihli yönetmeliğin "Sigortalılara verilecek olan istirahatlar" ile ilgili 39. Maddesinde değişikliğe gidildi. Buna göre İstirahat raporlarının Kurumla sözleşmeli sağlık hizmeti sunucuları tarafından düzenlenmesi Zorunlu olacak.

Devamını oku

Patron rapor alınca para kesebilir mi

2 gün ve daha az az iş görmezlik raporlarında işçinin maaşı tam ödenir ve kesinti yapılamaz

* Bir firmada kaynakçı olarak çalışmaktayım. İşyerinde sabahları olmak şartıyla doktor geliyor. Ben doktora muayene olup, 2 gün istirahat aldım. İşverenin bunu maaşımdan keseceğini öğrendim. Kanunen böyle yapma hakkı var mı? 5...853650 Nolu SMS

Sosyal güvenlik mevzuatına göre, geçici iş göremezlik ödeneği 2 günden fazla istirahatlerde ödenmektedir. 2 gün ve daha az süreli istirahat raporlarında Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından geçici iş göremezlik ödeneği ödenmez. Bu durumda eğer işçi işyerinde maktu ücretle yani aylıklı olarak çalışıyorsa ücretini tam alır. Ancak günlük ücret esasına göre ücret alıyorsa kesilebilir.

Devamını oku

SSK'lılar, rapor aldığınızda dikkat edin!

Haksız maaş alanları nerelere şikyet etmeli? Okuyucular soruyor Takvim gazetesinden Ali Şerbetçi cevaplıyor.


* Bir konfeksiyon atölyesinde işçi olarak çalışıyorum. SSK'lıyım. Özel bir polikliniğe gittim. SSK ile anlaşması yokmuş. Bana 5 gün istirahat verdi. Acaba polikliniğin verdiği rapor geçerli mi? Turan ŞİMŞEK/ İSTANBUL

İstirahat raporlarının Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile sözleşme imzalayan sağlık hizmeti sağlayıcıları tarafından düzenlenmesi şart. Eğer SGK ile sözleşme imzalamayan sözleşmesiz bir sağlık birimine gittiğinizde, burası tarafından 10 günü geçmeyen istirahat raporu verilirse, bu rapor SGK ile sözleşmeli resmi sağlık hizmeti veren hekim tarafından onandığı takdirde geçerli olur.

CEZAEVİNDEKİ HÜKÜMLÜLER İSTEĞE BAĞLI SİGORTALI OLABİLİR

Devamını oku